Skazanie na więzienie nie przesądza o wydaleniu cudzoziemca
Orzeczenie sądu o nałożeniu na obcokrajowca kary pozbawienia wolności jako kary zastępczej nie stanowi podstawy do wpisania go do rejestru osób, których pobyt w Polsce jest niepożądany.
Cudzoziemcy przebywający w Polsce mają obowiązek – tak samo jak obywatele Polski – przestrzegać obowiązujących w naszym kraju przepisów. W przypadku popełnienia czynu zabronionego konsekwencje dla nich mogą być jednak bardziej dotkliwe niż dla obywatela Polski. Oprócz skazania, mogą również zostać zobowiązani do wyjazdu z kraju wraz z tymczasowym zakazem wjazdu zarówno do Polski, jak i innych krajów obszaru Schengen.
Ma to miejsce w sytuacji, w której cudzoziemiec zostaje skazany na karę grzywny lub karę pozbawienia wolności. Taka osoba zostaje wpisana do rejestru osób, których
pobyt na terytorium Polski jest niepożądany, co jest przesłanką do jej wydalenia i orzeczenia zakazu wjazdu przez określony czas.
Tym samym nie dotyczy to osób skazanych na karę ograniczenia wolności. W świetle ustawy o cudzoziemcach taka osoba może nadal przebywać na terytorium Polski i nie ma podstaw do wpisania jej do rejestru osób niepożądanych.
Nieprecyzyjne prawo
Powyższe okoliczności, choć wydają się być jasne, niekoniecznie takie są dla organów administracji. Prawo karne zna bowiem instytucję kary zastępczej. W sytuacji, gdy osoba skazana na karę ograniczenia wolności uchyla się od jej wykonania, sąd może orzec o obowiązku wykonania kary zastępczej – z założenia surowszej – według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta